ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Mουντιάλ 2018: Στα ημιτελικά η Γαλλία - Νίκη επί της Ουρουγουάης με 2-0

A+ A-
Ουρουγουάη και Γαλλία αναμετρήθηκαν στο Νίζνι Νόβγκοροντ, για τον πρώτο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στις αρχές του πρώτου ημίχρονου, οι Ουρουγουανοί παίζοντας με δύναμη προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους Γάλλους, οι οποίοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους, είχαν την κατοχή της μπάλας δημιουργώντας ευκαιρίες και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με κεφαλιά του Βαράν στο 40ο λεπτό.

Ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε χωρίς κάποια σημαντική φάση με την Γαλλία να διπλασιάζει τα τέρματά της σε μια ανύποπτη φάση, μετά από τραγικό λάθος του Μουσλέρα, σε σουτ του Γκριεζμάν στο 61ο λεπτό.

Η Ουρουγουάη, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι πετυχαίνοντας ένα γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τον αγώνα να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία και την Γαλλία να παίρνει μια δίκαιη πρόκριση, για τα ημιτελικά του θεσμού, επικρατώντας με 2-0.

Ουρουγουάη (Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένες, Γοδίν, Λασάλτ, Νάντες, (73’ Ουρεταβίσκαγια), Τορέιρα, Βεσίνο, Μπετανκούρ (58’ Γκονζάλες), Λ. Σουάρες, Στουάνι (58’ Ροντρίγκες).

Γαλλία (Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Καντέ, Πογκμπά, Τολισό (79’ Νζονζί), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού.