ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
Μουντιάλ 2018: Ανώτερη η Βραζιλία πήρε την πρόκριση 2-0 το Μεξικό

A+ A-
Η Βραζιλία αντιμετώπισε το Μεξικό στη "Σαμάρα Αρένα" για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Μεξικό να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους Βραζιλιάνους, που στη συνέχεια πήραν τον έλεγχο έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν. Η λήξη του ημιχρόνου, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.

Το δεύτερο 45λεπτο, ξεκίνησε ιδανικά για την Βραζιλία που άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Νεϊμάρ στο 51ο λεπτό.

Ο αγώνας απέκτησε ρυθμό με το Μεξικό να απειλεί για την ισοφάριση αλλά και τη Βραζιλία να δημιουργεί ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ και το κατάφερε με τον Φιρμίνιο στο 88ο λεπτό σφραγίζοντας την πρόκρισή της στην 8άδα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Φιλίπε Λουίζ, Γουίλιαν (90’ Μαρκίνιος), Παουλίνιο (80’ Φερναντίνιο), Κασεμίρο, Νεϊμάρ, Φελίπε Κοουτίνιο (86’ Φιρμίνο), Γκάμπριελ Ζεσούς

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Άλβαρες (55’ Τζόναθαν Ντος Σάντος), Αγιάλα, Σαλσέδο, Γκαγιάρδο, Έρέρα, Μάρκες (46’ Λαγιούν), Γκουαρδάδο, Κάρλος Βέλα, Λοσάνο, Ερνάντες (60’ Χιμένες).