09.03.21 | 03:22

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Κυπελλούχος με 3 - 1 ο Ολυμπιακός
11.05.13 | 23:11

120 λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κατακτήσει το 26ο Κύπελλο και να πετύχει το 16ο νταμπλ στην ιστορία του.

Σε ένα ματς που δε διεκδίκησε «δάφνες ποιότητας» οι Αρκάδες κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ράγιος στο 13΄, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Φουστέρ τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42΄).

Το δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο σκορ του 1 - 1 και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στον έξτρα χρόνο των 30 λεπτών της παράτασης.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός με γκολ του Τζιμπούρ στο 98΄ πήρε προβάδισμα με 2 - 1 και με πέναλτι του Αμπντούν στο 119΄γράφτηκε το τελικό 3 - 1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Χαρακτηριστικό του τελικού οι συμπλοκές μεταξύ παικτών και των δύο ομάδων, λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, με τους Μοδέστο για τον Ολυμπιακό και Περόνε για τον Αστέρα Τρίπολης να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα, αν και οι δύο είχαν γίνει ήδη αλλαγή και βρίσκονταν στους πάγκους των ομάδων τους.

Μετά το παιχνίδι ο μεγαλομέτοχος του Αστέρα Τρίπολης Δημήτρης Μπάκος μίλησε για αλητεία του διαιτητή Γιάχου, λόγω του μη καταλογισμού πέναλτι στο χέρι του Μανιάτη από την κεφαλιά του Σανκαρέ από κόρνερ στην κανονική διάρκεια του αγώνα (68΄).

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νταβίντ Φουστέρ του Ολυμπιακού.