21.11.18 | 09:57

 

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Basketball Champions League: Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων
11.07.18 | 13:21

Basketball Champions League: Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων

Έγιναν γνωστοί οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων - ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Προμηθέας Πατρών - στους ομίλους του Basketball Champions League.

Η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ, θα παίξει στον τρίτο όμιλο με Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκίσεχιρ (Τουρκία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Ο ΠΑΟΚ, θα παίξει στον δεύτερο όμιλο Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Όπαβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόννη (Γερμανία) και δύο ομάδες από τα προκριματικά.

Ο Προμηθέας Πατρών, στην πρώτη του συμμετοχή στην Ευρώπη θα είναι στον τέταρτο όμιλο με Νεπτούνας (Λιθουανία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Οι αγώνες της φάσης των ομίλων θα ξεκινήσουν στις 9 Οκτωβρίου με τις τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε γκρουπ προκρίνονται στη φάση των «16», όπου θα ακολουθήσουν διπλά ματς μέχρι και τα προημιτελικά ενώ στη συνέχεια θα προκύψουν οι ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Final Four.

Οι όμιλοι αναλυτικά:

Α’ Όμιλος

  • Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)
  • Μπάνβιτ (Τουρκία)
  • Αβελίνο (Ιταλία)
  • Βέντσπιλς (Λετονία)
  • Λε Μαν (Γαλλία)
  • Άνβιλ (Πολωνία)
  • Δύο ομάδες από τα προκριματικά


Β’ Όμιλος

  • Βενέτσια (Ιταλία)
  • ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
  • Τενερίφη (Ισπανία)
  • Όπαβα (Τσεχία)
  • Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)
  • Βόννη (Γερμανία)
  • Μία εκ των Πρίστινα (Κόσοβο), Γκρόνινγκεν (Ολλανδία), Φρίμπουργκ (Ελβετία), Άβτοντορ (Ρωσία) και Σακάρια Μπουγιουκσεχίρ (Τουρκία)
  • Μια εκ των Σιαουλιάι (Λιθουανία), Λουκόιλ (Βουλγαρία), Κάρχου (Φινλανδία), Οραντέα (Ρουμανία), Ναντέρ (Γαλλία).


Γ’ Όμιλος

  • Μπάμπεργκ (Γερμανία)
  • Νίμπουρκ (Τσεχία)
  • ΑΕΚ (Ελλάδα)
  • Ντιζόν (Γαλλία)
  • Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
  • Φουενλαμπράδα (Ισπανία)
  • Εσκίσεχιρ (Τουρκία)
  • Μία εκ των Καντού (Ιταλία), Ζόλνοκι (Ουγγαρία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος), Αντβέρπ (Βέλγιο), Λιετκαμπέλις (Λιθουανία).


Δ’ Όμιλος

  • Νεπτούνας (Λιθουανία)
  • Μπεσίκτας (Τουρκία)
  • Στρασμπούρ (Γαλλία)
  • Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)
  • Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
  • Οστάνδη (Βέλγιο)
  • Προμηθέας Πάτρας (Ελλάδα)
  • Μια εκ των Τόρουν (Πολωνία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Νόρκεπινγκ (Σουηδία), Εστουντιάντες (Ισπανία), Μπαϊρόιτ (Γερμανία).

Ο Άρης, θα χρειαστεί να περάσει τρεις γύρους για να μπει στους ομίλους. Στον πρώτο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ντιναμό Τιφλίδας, στις 20 και 22 Σεπτεμβρίου. Αν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο προκριματικό γύρο τη νικήτρια του ζευγαριού Πόρτο - Νίζνι και σε περίπτωση νέας πρόκρισης θα αντιμετωπίσει την Παρντουμπίτσε από την Τσεχία.

Μετά τρεις προκριματικούς γύρους, η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα τοποθετηθεί στον 1ο όμιλο με την συμμετοχή των ομάδων όπως φαίνεται παραπάνω.



ΠΗΓΗ: epoli.gr από sport-fm.gr

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ